Decyzja o zakupie drukarki 3D była mocno przemyślana, ale moje biuro nie miało dla niej specjalnego pomieszczenia, które izolowałoby ją z powodu hałasu i ew. zapachów druku.

Dlatego postanowiłem zrobić do niej specjalną szafkę, która pozwoli na jej użycie w moim gabinecie.

Rozmyślałem nad wieloma rozwiązaniami, aż padło na model ze szkieletem by IKEA.

Szkielet szafki powstał z 4 stolików Ikea Lack, górne wybrałem w ciut droższej wersji lakierowanej na połysk, dół to wersja matowa. Ponieważ szafka miała też spełniać wymóg eksponowania sprzętu, boki zostały zrobione z 3mm plexi, która by rozmiary jej były prawidłowe, była cięta laserem na ploterze CNC, co podniosło jej koszt. Plexi, utrudniło też montaż, gdyż wiercenie w niej otworów jest operacją mocno stresującą, gdyż lubi ono pękać. Płyty zostały połączone ze sobą na krawędziach, przy pomocy kątowników i aluminiowych nitów zrywanych, do szafki zostały przykręcone wkrętami. Powierzchnie szkieletu zostały oklejone taśmą która wygłuszyła je i dała izolację zapachów i dźwięku.

Drzwiczki, nie są zamocowane przy pomocy zawiasów, gdyż ich rozmiar przeszkadzałby po ich otwarciu. na dole umieszczona została szyna z kątownika do oparcia ich spodu, góra dociskana jest za pomocą dwóch motylkowych nakrętek. Po ich zdjęciu, można je odstawić w bok by nie przeszkadzały. Ułatwiło to też konstrukcję.

Ponieważ obudowa miała też tłumić hałas, a drukuję głównie z PLA, istotnym elementem było jej schładzanie i usuwanie zapachów. Służą do tego dwa wentylatory. Duży górny, który wydmuchuje powietrze z komory do rury, która może być tak jak u mnie wyprowadzone za okno i ciut mniejszy umieszczony w podłodze komory pod drukarką, który zasysa powietrze z pomieszczenia przy okazji wspomagając schładzanie procesora drukarki.

Tak jak napisałem, drukuję głównie z PLA, dlatego istotne było utrzymanie odpowiedniej temperatury, służy do tego termometr elektroniczny monitorujący temperaturą nad stolikiem drukarki i wyświetlający ją na ekraniku LCD.

Dodatkowym elementem, stała się kamera, która monitoruje stan procesu drukowania, jak jest to ważne wie każdy kto z drukiem 3D miał kontakt. Ponieważ jest to kamera WiFi odszedł problem dodatkowego kabla 🙂

Zasilanie wszystkich urządzeń i drukarki jest wpięte w listwę, której włączanie odbywa się zdalnie, przy użyciu sterownika centrali domowej Fibaro.

Aby nie szukać potrzebnych narzędzi, drukarka sama sobie wydrukowała specjalny przybornik na nie, widoczny w galerii. Podobnie wydrukowała sobie nóżki, które tłumią hałas i drgania(podklejone są gąbka), oraz podajnik filamentu.

W planach mam jeszcze umieszczenie dodatkowego oświetlenia LED, by było lepiej widać co dzieje się na stole.

Koszt wykonania szafki:

Stoliki górne 80 zł
Stoliki dolne 56 zł
Mocowanie rury 100 mm 13 zł
Rura aluminiowa 100 mm x 3 m 20 zł
Wentylatory 35 zł
Termometr 49 zł
Kątownik aluminiowy (boki) 13 zł
Profil wzmocnienia drzwi 20 zł
Taśma uszczelniająca 25 zł
Rączki, śruby itp. 30 zł
Plexi 3 mm (cięte laserem) 410 zł
Razem 751 zł

 Jak widać ponad połowę tej kwoty stanowi koszt plexi, które w normalnych warunkach poza drzwiami, można zastąpić, płytą pilśniową, co pozwoli obciąć znacznie koszt jej wykonania.

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.