Sterownik Wacom – czy i kiedy aktualizować do nowej wersji…

Do napisania tego artykułu, skłoniły mnie ostatnie problemy moich klientów mających system operacyjny Windows 7 – 64 bit.

Po aktualizacji, do najnowszej wersji sterownika Wacoma, wysypało im się wszystko, po powrocie do wersji wcześniej używanej, świat znów stał się różowy 🙂

Stąd kilka moich uwag w tym temacie.

Kiedy aktualizować sterownik:

 • Gdy jesteśmy posiadaczami najnowszych modeli tabletów,
 • Gdy użytkujemy najnowsze systemy operacyjne,
 • Gdy mamy problemy z działaniem urządzenia lub oprogramowania ( choć nie zawsze musi to pomóc),

 

Kiedy nie aktualizować sterownika:

 • Jeśli używamy starszego modelu tabletu i nie najnowszego systemu operacyjnego, a wszystko działa jak powinno, aktualizacja wg mnie nie ma żadnego sensu, bo z reguły nie wnosi nic nowego. Można też sprawdzić w opisie zmian w sterowniku, czy jest coś co dotyczy naszego tabletu, lub używanego softu i wtedy podjąć decyzję.

 

O czym warto pamiętać:

 • Jeśli używamy nowych produktów Wacoma, takich jak MobileStudio Pro, Cintiq Pro czy Intuos Pro 2017, warto zaglądać do Wacom Desktop Center, albowiem w tych modelach Wacom wprowadził nową opcję, którą jest upgrade firmwaru tak tabletu jak i piórek.
 • Przed aktualizacją sterownika, o ile to możliwe warto wykonać kopię bezpieczeństwa nasze komputera, lub punk przywracania.
 • Zanim zaktualizujemy sterownik, zobaczyć, czy mamy wersję instalacyjną, właśnie używanego.

 

6 komentarzy
 1. Leszek
  Leszek says:

  Wina jest po stronie WACOM. Nie umieją napisać sterownika. Jeśli instaluję sterownik do sprzętu do którego jest przeznaczony, to po prostu powinien działać, i to lepiej niż poprzednia wersja. Jak WACOM nie potrafi w jednym pliku zawrzeć sterowników do kilku wersji Windows, czy do różnych modeli tabletów, to niech zrobią osobne instalki – to już nie mój kłopot.
  Domyślanie się, czy instalowany sterownik będzie działał, czy nie, jest niedopuszczalne w przypadku sprzętu, za który płaci się grube pieniądze.

  Odpowiedz
  • maciej
   maciej says:

   Oczywiście to słuszne co piszesz, ale? Patrząc co robi ze starymi systemami Microsoft, za pomocą tzw. “poprawek” nie dziwne, że Wacom czasem nie nadąża…Ale nie o tym był artykuł, tylko o tym, czy upgradowanie sterowników, rzeczywiście zawsze jest konieczne i ma sens 🙂

   Odpowiedz
   • Leszek
    Leszek says:

    Logicznie rozumując, to upgradowanie zawsze ma sens. Jeśli “upgrade” to ulepszenie (sterownika czy działania sprzętu), to dlaczego nie miałbym tego zrobić? Nie ma co ulepszać w danym modelu tabletu, to nie wydaje się do niego nowego sterownika – to chyba oczywiste. A przynajmniej podczas instalacji program instalacyjny powinien sprawdzić do jakiego modelu instalujemy nowy sterownik i na jakiej wersji Windows i przerwać działanie jeśli w tej konkretnej kombinacji nie ma co poprawiać.
    Oczywiście problemy z systemem operacyjnym zawsze były i będą. Update-y Windows też czasem niszczą samego siebie, czyli Windows.
    Wiem, że pisanie systemu operacyjnego czy sterowników do sprzętu nie jest łatwe, ale w końcu za to płacę.

    Odpowiedz
    • maciej
     maciej says:

     Oczywiście tak być powinno, ale świat jest jaki jest. Podobnie lekarz powinien nas leczyć a zus wypłacać godziwe emerytury 🙂
     A co do upgrade jak na mój gust różnie z tym bywa, mam windows 7 32 Bit i upgrade go zdemolował tak, że musiałem go założyć na nowo i oczywiście tym razem już nie upgradować, bo dzięki temu działa dobrze i stabilnie.
     Oczywiście mógłbym napisać elaborat, dlaczego tak duża i bogata firma psuje własny system, ale napisano ich juz w tym temacie tyle, że nie ma po co.
     Dlatego osobiście uważam, że jeśli coś działa i spełnia nasze wymagania, to… a każdy zrobi to co lubi 😉

     Odpowiedz
     • Leszek
      Leszek says:

      Wiem, jestem idealistą. Czyli trzeba postępować wg powiedzenia:
      “Jak działa, to nie ruszać”.
      Coraz częściej stosuję tą metodę. Jednak nie da się tak w nieskończoność (patrz Windows XP czy Office 2003).

     • maciej
      maciej says:

      E czasem nawet tak jest lepiej, mam XP z SP3, żadnych dalej poprawek nie robiłem, chodzą na nim nawet te sterowniki Wacoma, co oficjalnie tam działać nie mają 🙂

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.