Wacom sukcesywnie zmienia swój sprzęt by był coraz lepszy i jak najbardziej nowoczesny, tak pojawiła się seria tabletów Cintiq Pro, w której dokonano ogromnych zmian.

Począwszy od matrycy sklejonej z szybą co wyeliminowało praktycznie błąd paralaksy, poprzez nowoczesny design i zmniejszenie wymiarów, a kończąc na rozdzielczości 4K (,modele od 16″ wzwyż) czy upgradowalnym firmwarom piórka i tabletu.

Oczywiście zmian jest o wiele więcej, ale to nie o nich ma być ten artykuł.

Do tej pory magicznym systemem podstawy do dużych tabletów była podstawa ErgoStand (dostępna do modeli 24 i 32″).

Ale to się zmieniło bo Wacom do dwóch najwiekszych modeli, zaprojektował i wyprodukował bardzo dobrze pracujące ramie FlexArm.

Co w nim tak dobrego?

Po pierwsze ramie zajmuje znacznie mniej miejsca jak podstawa, praktycznie prawie nie zajmując powierzchni biurka.

Po drugie ilość położeń i skala ruchy są wręcz nieporównywalne. Tam mamy tylko przechył i ruch w dół, oraz pivot. Ramie pozwala nam przesunąć tablet pionowo na ścianę i to na różnej wysokości, oprzeć na biurku, czy wysunąć zupełnie za biurko.

Po godzinach pracy w czasie testu bardzo lubiłem pracować z tabletem który wisiał nad podłogą, a ja stojąc obok sobie po nim rysowałem 🙂

Konstrukcja jak na pierwszy wyrób jest dość dobrze przemyślana, ramię jest uniwersalne i obsługuje tak model Cintiq Pro 24 jak i 32.

Bardzo mądrze rozwiązano mocowanie do biurka, skala dopasowania do grubości blatu jest ogromna, powierzchnia płyty opierającej się na stole (kwadrat ok.12cm) jest na tyle duża, że ramię bez problemu pracuje z papierowym stołem z Ikei.

Konstrukcja mocowania ramienia do tabletu, nie ogranicza też w żaden sposób dostępu do gniazd, ani mocowania jednostki komputerowej Wacom Engine.

W przypadku jej zastosowania, otrzymujemy praktycznie niezależne urządzenie do pracy i to na “wysięgniku” 🙂

To czego najbardziej się obawiałem to stabilność mocowania i tu Wacom odrobił lekcje, oczywiście nie jest tak, że tablet jest jak zamurowany, ale praktycznie minimalne ruchy pod naciskiem (konkretnym) , zupełnie nie przeszkadzają.

Dość prosto i skutecznie rozwiązano też mocowanie przewodów, służą do tego po dwie opaski z rzepowymi zapięciami, umieszczone pod dolną i środkową częścią ramienia. W zasadzie przydałaby się jeszcze jedna na ruchomej głowicy mocującej, ale to już raczej taka moja czepliwość 🙂

Ramiona by uzyskać sztywne mocowanie tabletu mają w przegubach “zatrzaski” co powoduje iż mają dwie pozycje stałe utrzymujące tablet. Pozornie wydaje się, że to mało w praktyce ramię dawało sobie świetnie radę.

Samo wykonanie też nie powoduje niedosytu, elementy są masywne i bardzo sztywne co powoduje, że jego waga to około 8 kg. Z jednej strony niby dużo, ale coś za coś, nie ma sztywności bez masywnych elementów.

Sam system montażu jest bardzo prosty i poradzi z nim sobie zupełnie spokojnie jedna osoba, w zasadzie jedyny “trudny” moment to zaczepienie tabletu z głowicą do ramiona, ale i tu spokojnie sam dałem radę z modelem 24″ z 32 pewnie będzie trudniej, ale to zobaczymy jak dostaniemy model demo 🙂

Generalnie po 2 tygodniach testów, wrażenia mam tak pozytywne, że do modelu demo postanowiłem dobrać nie podstawę ErgoStand lecz właśnie ramię Flex Arm.

A no i jeszcze jeden istotny element, którym jest cena.

Przewidywana to około 400EU brutto. Co mieści się w widełkach cen rozsądnych jak na taki produkt. Znany na rynku Ergotron nie jest tańszy, a na pewno jako iż jest typowym ramieniem dedykowanym do monitorów nie tak dobrze dopasowanym do Cintiqów i charakteru ich pracy.

Ramię będzie można nabyć w sklepie Certyfikowanego Partnera Wacoma – transit.pl

Dla osób które zrobią preorder e-mailem, przygotowujemy małą promocję cenową 🙂

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.