Po roku użytkowania drukarki Robo3D i utarczek z jej błędami konstrukcyjnymi, niechlujnym wykonaniem pewnych elementów, doszedłem do wniosku, że albo muszę ją zmienić na inną, albo dokonać niezbędnych dla jej sensownej pracy przeróbek, Po miesiącu pracy wymieniłem głowicę drukarki na E3DV6, fabryczna bardziej lała jak drukowała, a support, praktycznie można było tylko odpiłować od drukowanego elementu.

Teraz przyszedł czas na jej szkielet, oryginalna plastikowa górna pokrywa, jest może “ładna”, ale totalnie nie funkcjonalna, ogranicza dostęp do stołu, blokuje światło, nie daje solidnego usztywnienia głównym prętom na których porusza się w pionie głowica. Oczywiście można “usztywniać” je oklejając plastrem i na siłę wpychając do gniazd w górnej obudowie, ale pachnie to fuszerką.

Dlatego, postanowiłem wykonać aluminiową ramę, która zlikwiduje te niedogodności. Zakupiłem profile kwadratowe, płaskownik, trochę śrub i pop-nitów i ruszyłem z robotą. Koszt szacunkowy tej przeróbki, nie licząc mojej pracy tylko materiał, to około 150 zł.

Efekt widać poniżej.

szkielet

Dodałem też wydrukowane usztywnienia z łożyskiem, śrub sterujących ruchem głowicy w pionie. Dzięki temu głowica jest stabilniejsza w czasie druku i powierzchnie druku są gładsze.

1
2
3
1

Wspornik usztywniający, łożysko 608 2RS C3 FAG

2

Wspornik, wydrukowany z PLA, zaciskany śrubką M3

3

Mocowanie, pręta głównego do ramy.

Wreszcie widzę, dokładnie co drukuję, dużo łatwiej jest oświetlić stół (oryginalne niebieskie wkurzające ledy zostały wywalone. Zastąpiła jej regulowana lampka z Ikei. Mam wreszcie wygodny dostęp do elementów drukarki i widzę czy nie spadł jakiś kabelek z któregoś z wyłączników krańcowych, co niestety się zdarza (to będzie element kolejnej przeróbki) i drukarka wtedy głupieje.

1
2
1

Klips lampki zapięty do uchwytu lampki.

2

Ledowa lampka, na elastycznym przewodzie, co umożliwia dowolne jej ustawienie

Element mocowania konstrukcji do ramy, został wykorzystany do zamocowania wspornika, podstawowych narzędzi potrzebnych w czasie druku.

narzedzia1 narzedzia

Kolejnym etapem, będzie zmiana fabrycznego extrudera, na mniejszy i lepszy E3D Titan,a także mówiąc delikatnie fatalnie zrobionych połączeń elektrycznych w drukarce, które często powodują wiele problemów, np. spadające z wyłączników wsuwki, ale o tym już w kolejnym artykule…

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.