Tablet graficzny z piórkiem wrażliwymi na nacisk jest niezbędnym  zakupem dla wielu kreatywnych profesjonalistów. Gdy zdecydujesz się już na zakup, zaczynasz sobie zadawać pytanie, jaki rozmiar kupić? mały, średni a może duży? Odpowiedź nie zawsze jest taka jak myślisz.

W tym artykule omówię dobór płaskich tabletów graficznych, które zastępują mysz lub gładzik, a nie tabletów LCD, które pozwalają rysować bezpośrednio na ekranie (Cintiq). W klasycznych tabletach graficznych, stosunek wielkości tabletu graficznego i wielkości monitora mniej bezpośrednio, ale też wpływa na sposób pracy.

Poruszanie się po ekranie
Poruszać się po ekranie przy pomocy tabletu graficznego można w inny sposób niż za pomocą myszy lub gładzika. Mysz wykorzystuje pozycjonowanie względne a tablet graficzny wykorzystuje pozycjonowanie bezwzględne. Co to oznacza?

Za pomocą myszy lub gładzika, gdy przesuniesz kursor, jego ruch zaczyna się w miejscu w którym go ostatnio zostawiłeś. Innymi słowy, porusza się w stosunku do ostatniej pozycji.

W przypadku piórka jest trochę inaczej, ruch zaczyna się od miejsca w którym dotkniesz piórkiem do tabletu, które odpowiada miejscu na monitorze, więc jeśli umieścisz piórko w prawym górnym rogu obszaru roboczego tabletu, wskaźnik natychmiast przenosi się do prawego górnego rogu ekranu, bez względu na to, gdzie wcześniej był kursor.

IntuosProSmallGalleryImage1

Należy pamiętać, że aktywny obszar tabletu jest zazwyczaj mniejszy niż jego całkowita powierzchnia. Na przykład tablet Wacom Intuos Pro ma cztery podświetlone ślady narożne, które wskazują, aktywny obszar na ciemnej powierzchni tabletu.

Mam duży monitor czy poradzi sobie z tym mały tablet?

Jeśli nie miałeś nigdy wcześniej tabletu, będziesz się zapewne nad tym zastanawiać. Większość tabletów graficznych ma znacznie wyższą rozdzielczość niż monitory. Normalne monitory mają zwykle nie więcej niż 3000 linii na całej ich szerokości lub wysokości, Wacom podaje dla tabletów z serii Intuos Pro, iż maja one rozdzielczość 5080 linii na jeden cal. Tak więc, w przypadku większości monitorów, nawet mały tablet ma większą niż potrzeba rozdzielczość by kontrolować każdy piksel na typowym 27-calowy wyświetlaczu (2560 na 1440 pikseli).

multiple_monitors

Tabletem o dowolnym rozmiarze powierzchni aktywnej można kontrolować powierzchnię dowolnie dużego monitora, a nawet kilku.

Praca z dużym tabletem (np. Wacom Intuos Pro L)
W przypadku gdy jesteś przyzwyczajony do tworzenia sztuki na płótnie lub papierze i lubisz duże długie ruchy, które poruszają całą rękę, tablet o rozmiarze Large może być właśnie dla Ciebie.

Ale duży rozmiar ma swoją cenę i to nie tylko dlatego, że Intuos Pro Large kosztuje prawie dwa razy tyle, co mały tablet Small. Duże tablety są dużo większe niż podkładka pod mysz, tak więc trzeba zrobić dużo wolnego miejsca na biurku, by było go gdzie położyć. Wacom Intuos Large jest na tyle duży, że może się zacząć problem z sięganiem do umieszczonej np. po lewej jego stronie klawiatury, zwłaszcza jeśli klawiatura jest wyposażona w blok numeryczny.  Czasami jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie klawiatury na wysuwaną spod biurka tackę klawiaturową. Kolejnym “problemem’ będzie jego transport, gdy zapragniemy się np. przejść z nim do zaprzyjaźnionej agencji by tam popracować…

Praca z małym tabletem graficznym (np. Wacom Intuos Pro S)
Drugim biegunem w temacie wielkości tabletu będzie rozmiar Small. Jeśli dużo podróżujesz i chcesz pracować w różnych miejscach np. kawiarniach, bibliotekach czy zaprzyjaźnionych agencjach, mały tablet da Ci największy komfort w temacie jego przenoszenia i wymagań powierzchni do pracy. Łatwo jest go włożyć do torby z laptopem, nie tylko dlatego, że jest mały, ale również dlatego że jak wszystkie tablety tego typu jest płaski. Na ekranie laptopa lub monitora z skromną rozdzielczością taką jak 1920 x 1080 pikseli, małe wymiary tabletu to wszystko, czego potrzebujesz.

Mały tablet jest często więcej niż wystarczające dla układu lub gdy większość Twojej edycji grafiki obejmuje punkty kontrolne, transformacje itp, czy też na przykład do retuszu zdjęć. Gdy chcesz pracować z większą precyzją, wystarczy powiększyć obraz na monitorze, lub zastosować tryb precyzji w tablecie.

Praca ze średnim tabletem graficznym (np. Wacom Intuos Pro M)
Chociaż mały tablet może mieć większą niż wystarczająca rozdzielczość by precyzyjne sterować kursorem na wyświetlaczach o wielu rozmiarach, to nie znaczy, że jest to zawsze tak samo łatwe dla człowieka, aby w odpowiednim miejscu umieścić wskaźnik. W przypadku gdy wielkość naszego monitora zaczyna rosnąć, może się okazać, że coraz trudniej jest nam kontrolować wskaźnik i musimy robić bardzo małe a precyzyjne ruchy. Jeśli chcesz, łatwiej kontrolować precyzyjne ruchy wskaźnika, ale duży tablet męczy Twoją rękę i brać dostępnego miejsca na biurku, jako rozwiązanie pozostaje Ci średniej wielkości tablet. Wacom Intuos Pro Medium jest nadal tabletem przenośnym, może będzie dłuższy i szerszy niż laptop, ale nie wiele, więc bez dużych problemów wsadzisz go do torby razem z nim.

1

Dopasowanie powierzchni roboczej tabletu do ekranu.
Sterownik do tabletów Wacom pozwala przypisać jaki obszar aktywny tabletu odwzorowuje cały monitor. Na przykład, jeśli potrzebujesz dużego obszaru aktywnego dużego tabletu do kompozycji, ale  jest ona zbyt duży, gdy używasz komputera do zadań, przeglądania stron internetowych i ogólnie biurowych. Wtedy można przy pomocy sterownika użyć tylko kilka centymetrów kwadratowych tabletu do kontrolowania całego monitora. Jeśli masz kilka monitorów, możesz kontrolować tylko jeden wyświetlacz.

Tablety graficzne Intuos Pro posiadają przyciski skrótów (tzw ExpressKeys Wacom), wyskakujące menu i opcje, taką jak dotykowy pierścień, które pomogą Ci pracować bez konieczności sięgania do klawiatury.

Podjęcie ostatecznej decyzji.
Najlepszą metodą jest oczywiście próba pracy z tabletem, by zobaczyć jaki rozmiar tabletu Ci pasuje, jeśli jesteś zainteresowany taką próbą zapraszamy do kontaktu z nami, infolinia 22-408-33-01, lub e-mail sklep@transit.pl. Bezpieczna metodą jest też wybranie tabletu średniej wielkości, jako modelu najbardziej uniwersalnego.