W poprzednim tutorialu pokazaliśmy jak zrobić szkic w Photoshopie przy pomocy tabletu Wacoma.

W tym spróbujemy nanieść na niego efekt podmalowania , by go wzbogacić…

Krok 1 – Otwórz swój plik i dodaj warstwę.

malowanie1

Aby rozpocząć otwórz wcześniej utworzony plik ze szkicem. Kliknij ikonę Nowa warstwa w palecie warstw, aby utworzyć nową warstwę nad warstwą szkicu.

 

Krok 2 – Oznaczenie warstw.

malowanie2

By ułatwić sobie pracę warto odpowiednio nazywać utworzone warstwy, pomaga to nam potem odnaleźć się w rysunku.

By to zrobić trzeba kliknąć dwukrotnie bieżącą etykietę każdej warstwy (warstwa 1 i warstwa 2) i wtedy odpowiednio je nazwać

Np. 1 warstwa to  “szkic” a nowo utworzona warstwa  to “tusz”.

 

Krok 3 – Krycie warstwy

malowanie3

Obniż krycie warstwy “szkic”, aby było lepiej widać linie, które zrobisz tuszem od linii szkicu.

Kliknij na warstwę “szkic”, aby ją zaznaczyć, a następnie, w górnej części panelu Warstwy, znajdź okno Krycie. Następnie przesuwając suwak w lewo spowoduj zanikanie rysunku.  Ja ustawiłem krycie na 30%, więc można jeszcze zobaczyć rysunek, ale ledwo.

 

Krok 4 – zaczynamy

malowanie4

Jak pamiętacie z mojego poprzedniego tutoriala, można użyć narzędzi powiększanie i obracanie, aby ustawić rysunek w bardziej wygodnej dla nas do rysowania pozycji.

 

Krok 5 – Malujemy

malowanie5

Kiedy szkicowaliśmy, chcieliśmy uzyskać efekt delikatnego szarego ołówka. Teraz ustaw krycie z powrotem na 100%, aby uzyskać silną nieprzezroczystą linie.

Wybierz narzędzie Pędzel na pasku narzędzi z lewej strony, a następnie sprawdź poziom krycia w górnym pasku opcji.

Wybierz też rozmiar pędzla, ja ustawię mój na 15px.

 

Krok 6 – Uroki tabletu Wacom

malowanie6

Pamiętaj, że rysunek przy użyciu tabletu  Wacom wymaga praktyki, no chyba że to model LCD z serii Cintiq bo tam jest o wiele łatwiej, ale z czasem będziesz rysować piórkiem tak łatwo jak w przypadku tradycyjnych mediów.

Pamiętaj, że piórko jest wrażliwe na nacisk. Zmiana nacisku piórka na tablecie spowoduje zmiany w linii. Kiedy rysujesz w Photoshopie, upewnij się że rozmiar pędzla jest na tyle duży, że nie będzie trzeba za mocno cisnąć by uzyskać odpowiednią szerokość linii. W innym wypadku szybko zmęczysz rękę i stracisz precyzję a i przyjemność rysowania.

 

Krok 7 – Kontynuacja malowania

malowanie7

Nadal korzystaj z powiększania, obracanie aby ułatwić sobie pracę.

Innym doskonałym narzędziem do wykorzystania w tym procesie jest Gumka. Nie tylko można całkowicie wymazać linię, z której jesteś niezadowolony, ale można jej również użyć do stworzenia cienkich linii lub by wyostrzyć krawędzie lub narożniki.

 

Krok 8 – Sprawdzenie

malowanie8

Teraz, gdy już rysunek tuszem jest gotowy. Kliknij na ikonę “oko” po lewej stronie w menu Warstw dla warstwy “szkic”, aby wyłączyć widoczność tej warstwy. Teraz zobaczysz tylko warstwę tuszu, co pozwali Ci na bardziej wyraźne dostrzeżenie ewentualnych braków lub zobaczenie gdzie i jakich zmian musisz dokonać.