Krisztian Tejfel jest węgierskim malarz i fotografem. Najczęściej maluje portrety kobiet, często pozostawiając swoje prace celowo “jak niedokończone“. Specjalizował się w tradycyjnym malarstwie ale rozpoczął poszukiwania penetrując cyfrowy świat kilka lat temu. Jego kobiece portrety charakteryzują się melancholijnym spojrzeniem ze szczyptą surrealizmu.

W tym artykule pokaże na swoją drogę przy tworzeniu portretu. Całość będzie też pokazana w filmie będącym na końcu artykułu.

wacom_tutorial_tejfelkrisztian_end_painting_to-video

Szkic
Jak w każdym obrazie, portret też zaczyna się od szkicu – by sobie ułatwić oczywiście można użyć zdjęcia dla odniesienia. Dla warstwy ze szkicem dobrze jest ustawić tryb mieszania na “multiply”, który sprawi, że obraz jest bardziej przejrzysty. 

sketch

Kolor
Teraz zablokuj szkic na średnim odcieniu, który można wziąć przy pomocy pipety z twarzy. Użyj dużego pędzla akrylowego, który delikatnie zaciera warstwy farby i jest bardzo podobny do klasycznej techniki akrylowej. Dobrze jest ustawić przezroczystość w ok. 85 procent, tak by poszczególne warstwy farby nie całkowicie kryły. W ten sposób wszystkie pociągnięcia pędzla będą widoczne.

Cechy twarzy
Zacznij od oczu, nosa i ust, pracując z mniejszym pędzlem. Elementy te są najważniejszą częścią portretu, ponieważ mogą one przekazać najwięcej emocji. To nie ma znaczenia, jak obraz jest malowany, jeżeli nie wywołuje emocji u widza!

facialFeatures

Usta
Z Paintera przechodzimy do Photoshopa by narysować usta za pomocą pedzla “chalk bush”, wykorzystując możliwości regulacji przy pomocy nacisku piórka. Kocham ten pędzel: Tego pędzla używam do większości moich prac. Pasek dotykowy z tyłu ekranu Cintiq, bardzo ułatwia zmianę rozmiaru pędzla podczas malowania. Szczegóły ust są bardzo ważne: Ja tworzę małe rowki i wgniecenia za pomocą pędzelka w kilka różnych odcieniach. Najlepszym jest, aby wybrać kolor warg za pomocą pipety, a następnie stworzyć maleńkie pęknięcia za pomocą linii o kilka odcieni ciemniejszych lub jaśniejszych, które zapewnią teksturę i głębię w jednej z najbardziej wyrazistych części twarzy.

lips2

Nos
Zmień narzędzie na mały pędzel, gdy malujesz nos, staraj się używać małych ale o dużym wyrazie linii. Te małe linie są bardzo ważne przy tworzeniu struktury skóry. One powodują, że portret wygląda bardziej realistycznie.

Szyja i uszy
Jeśli nie chcesz, nie przywiązuj zbyt wiele uwagi do tworzenia szyji i uszu. Wystarczy zastosować ostre pociągnięcia pędzla

ears

Oczy
W moim portrecie portret, oko jest w większości zasłonięte rzęsami, które tworzą wiele małych dynamicznych linii. Aby uzyskać dynamikę i kształt, korzystne jest, używanie pędzla i piórka które reaguje na nacisk, ponieważ dzięki temu końce linii zwężają ze spadkiem nacisku pióra. Okrągły podstawowy pędzel jest idealny nie ma potrzeby stosowania jego fantazyjnych odmian.

eyes

Ubranie
W Painterze często rysuję ubrania z grubsza przy pomocy palca  techniki tej używam również w konwencjonalnej twórczości. To wspaniałe, że Cintiq pozwala zrobić to samo w obrazach cyfrowych, dzięki funkcji touch. Nie koncentruję się na ubraniach zbyt mocno, chodzi o to by nie odwracały uwagi od istoty portretu: twarzy. Dlatego wybieram proste formy ubrań jak koszula, t-shirt itp. Przy rysowaniu kołnierzyka można używać ołówka 2B zamiast pędzla akrylowego. Ołówek jest bardzo przydatny do tworzenia koronki. Piórko Wacom jest czułe na przechył i dzięki temu zachowuje się jak zwykły ołówek, gdy cieniuję.

Włosy
Przed rozpoczęciem pracy z włosami, możesz utworzyć nową warstwę nad twarzą i szyją. Za pomocą pędzla akrylowego, zrób pierwszy szkic włosów w dwóch lub trzech odcieniach (jaśniejsze i ciemniejsze) – to bardzo ważny krok, jak kolor włosów będzie widoczny na końcu. Powracamy do Photoshopa, ustawiamy głębokość tekstury pędzla na 16 procent, ponieważ jest idealna do malowania włosów.  Można użyć dowolnego obrazu lub wzoru jako tekstury w zakładce pędzla. Ważne jest, aby pracować z wieloma różnymi pędzlami i głębokościami tekstury, aby włosy wyglądały autentyczne. Na końcu, maluję jaśniejsze włosy, co nadaje włosom szczególny blask.

hair
Cieniowanie i cienie
Bardzo ważne jest, aby wyciągnąć cienie na przykład wokół włosów. Jeśli nie przypilnujecie odcieni tutaj, włosy wyglądają jak peruka. Można malować odcienie na samej warstwie włosów lub pod włosami za pomocą większego pędzla.

Kwiat we włosach
Aby narysować prosty, ale intensywny kwiat, możesz użyć podstawowego pędzla “chalk brush” i ustawić tekstury pędzla na 2. Przy tworzeniu kwiatu na osobnej warstwie, nie masz żadnych problemów z konturami, ponieważ w następnym kroku można po prostu odwrócić pióro i usunąć ich nadmiar.

flower

Dopieszczanie
Teraz wybierz ramkę i tło dla obrazu. W portrecie, wybiorę owalną ramkę, aby utworzyć archaiczny charakter.  Aby postarzyć wygląd jeszcze bardziej, staram się powycierać części ubrania i warstwy włosów, aby się wydawało, że obraz jest porysowany lub wyblakły. Wtedy domalowuję też jakieś ostatnie szczegóły, takie jak rozmazywanie czy rozmycie cienia. Wreszcie, dodaję pojedyncze piegi i łamię prostotę kwiatu malując kilka linii, które sprawiają, że wygląda jak by topniał luļ ociekał.

Wybór płótna
I jeszcze jedno: zawsze maluję na płótnie. Co oznacza, że zaczynam od wybrania tekstury ze wzorem jaki ma płótno. Jeśli chcesz, możesz zastosować własne tekstury,  również nie trudno jest je sfotografować, ale oczywiście Internet jest również pełen tekstur do pobrania.

endResult

Poczekaj i zobacz
Jeśli masz trochę czasu, a to jest bardzo pomocne, zostaw obraz na dzień lub więcej. Po powrocie do niego lepiej widać błędy i co należy zmienić.

Cintiq 22HD i 27QHD w wersji touch, najbardziej przypomina tradycyjne techniki malowania i ma funkcję dotyku, która mi ułatwia pracę. Dzięki najnowszej aktualizacji Photoshopa wreszcie mogę skorzystać z innej wielkiej zalety wyświetlacza dotykowego Cintiq: dotykowo sterowanego zoomu i obracania obrazu. Funkcja ta w znacznym stopniu przyczynia się do przyspieszenia pracy.

Ustawienia podstawowe: Regulacja Cintiqa
Jedną z głównych zalet Cintiqa 22 Touch HD ( i wszystkich innych tabletów z tej serii) jest to, że można przypisać niestandardowe polecenia do każdego z przycisków. Przy dobrym wyborze, tablet może być używany bez myszy lub klawiatury, co pomaga uniknąć rozproszenia w pracy.

settings

Jeśli chcesz możesz pobrać za darmo pakiet pędzli zrobiony przez Krisztiana, klikając w ten link.

Download-Brush-Set

 

Na koniec możecie zobaczyć Krisztiana w czasie pracy nad portretem i podejrzeć jego warsztat pracy…