Fotografowanie modelki w studio daje dużo swobody. Można używać różnych ustawień oświetlenia i dzięki temu mieć doskonały materiał zdjęciowy do rożnych późniejszych kombinacji zdjęciowych 🙂

Artysta i retuszer zdjęć cyfrowych Michael Baierl z Niemiec wyjaśnia,  w tym tutorialu krok po kroku kulisy jego projektu “Winter Tale”.

1. Wycinanie
Robienie zdjęć np. na szarym tle ułatwia wycinania modelki z tła. Użyj pióra z tabletu do obsługi narzędzia do tworzenia ścieżki wokół modelki. Pamiętaj, aby zostawić trochę tła wokół włosów. Następnie użyj Ctrl/Cmd + Enter, aby włączyć ścieżkę lub Ctrl/Cmd + J, aby skopiować do nowej warstwy.

03.-Hair-and-transparency

2. Nowe tło
Umieść nowe tło pod warstwą tła z wyciętą modelką i jeśli to konieczne dopasuj jej proporcje i wielkość przy pomocy wolnego przekształcenia Ctrl/Cmd + T. Ustaw jego tryb jako overlay, dzięki czemu nie musisz się martwić o cienie – bo będą oryginalne lśnić. Dostosuj luminancje tła przy użyciu dopasowania tonów warstwy .

02.-New-Background

3. Włosy i przejrzystość
Dodaj maskę na warstwie z wyciętym wzorem. Piórkiem  o dużej miękkości i niskiej przezroczystości “maluj” na krawędziach włosów. Zobaczysz, jak stare szare tło będzie powoli zanikać i włosy zintegrują się z nowym tłem.

03.-Hair-and-transparency

4. Dodaj śnieg
Utwórz pustą nową warstwę na górze i wybierz miękki pędzel niskiego krycia, aby rozpocząć malowanie śniegu na fotce. Bardziej szare umieścić w głębi pracy. Dodaj trochę filtru Gaussian Blur, jeśli uważasz, że śnieg wyszedł zbyt surowo.

04.-Painting-Snow

5. Źródła światła
Na nowej pustej warstwie umieszczonej na wierzchu użyj białego miękkiego pędzla o 100% nasyceniu i stwórz  źródło światła. Użyj narzędzia wolnego przekształcenie do ustawienia jego wielkości i położenia.

06.-Light-source

6. Let it snow!
Oczywiście można malować każdy płatek śniegu specjalnym pędzlem, ale najprostszym sposobem jest zrobić zdjęcie padającego śniegu w nocy z lampą błyskową. Dlaczego w nocy? Ponieważ tło będzie czarne. Korzystanie trybu warstwy screen ukryje czarne tło i tylko śnieg będzie widoczny. Użyj narzędzia wolnego przekształcenie do ustawienia jego wielkości i położenia.

07.-Let-it-snow

7. Look
Co zrobić by otrzymać fajny wygląd naszej pracy?. Staram się trochę eksperymentować z kolorami, jasnością i kontrastem.

08.-The-look