Mysz komputerowa istnieje już od ponad 20 lat. Przez te wszystkie lata wielu użytkowników komputerów zaczęło cierpieć na tak zwany Mouse Arm Syndrome (np. RSI-Repetitive Strain Injury or CTS- Carpal Tunnel Syndrome).
MAS to typowa przypadłość kiedy część ciała, taka jak na przykład palce, dłoń, ręka, ramię czy barki narażone są na długotrwale powtarzającą się tą samą czynność i pracę w jednej pozycji. Używanie tradycyjnej myszy komputerowej, ciągłe klikanie przez długi czas powoduje, że Twoja ręka i przedramię są w nienaturalnej pozycji. To może doprowadzić do bólów ręki a w konsekwencji nawet do urazu na skutek chronicznego przeciążenia organizmu.

Tablety Wacom są rekomendowane jako alternatywa dla tradycyjnych urządzeń takich jak mysz komputerowa, które pomogą zredukować a nawet zniwelować uciążliwy ból pojawiający się przy dłuższej pracy przy komputerze. Cyfrowe piórko posiada te same funkcje co standardowa mysz komputerowa takie jak nawigacja, przeciąganie, klikanie itd. oraz zapewnia zdrowe ergonomiczne ułożenie ręki.
W ostatnich latach lekarze odnotowują rosnącą częstotliwość występowania bolesnego zespołu cieśni nadgarstka [ang. RSI – repetitive strain injury], który występuje u osób spędzających codziennie kilka godzin przed monitorem komputera.

Niezależne badania kliniczne wykazują jednak, że tablet jest dużo bardziej ergonomicznym niż mysz narzędziem wprowadzania danych i użytkownicy komputerów, aby uniknąć RSI, powinni z nich korzystać jak najczęściej.
Trzymiesięczna próba kliniczna zatytułowana “Zapobieganie zespołowi cieśni nadgarstka przez zmianę narzędzi pracy” przeprowadzona pod kierunkiem prof. Hardo Sorgatz, fizjologa klinicznego Politechniki w Darmstadt w Niemczech objęła 60 osób. Każdy z nich miał średnio 10-letnie doświadczenie w pracy z myszką komputerową i nie miał żadnych doświadczeń w pracy z tabletem.

W warunkach oddających rzeczywiste, przeprowadzono serię testów porównujących wydajność i wpływ na mięśnie pracy z tabletem m w porównaniu z komputerową myszką. W sumie, badane osoby wykonały trzy kompletne zestawy różnych ćwiczeń obejmujących klikanie (kliknięcie w ikonę pojawiającą się na monitorze), przeciąganie ikon oraz rysowanie – pojawiającą się na monitorze czerwoną linię należało skopiować z największą dokładnością stosując stałą siłę nacisku. Każde zadanie należało wykonać sześć razy.

Pomiary
Podczas ćwiczeń mierzono szybkość i dokładność ich wykonania, a także ich wpływ na mięśnie. Przed rozpoczęciem zadań, wykonywano elektromiograficzny zapis podstawowego poziomu aktywności mięśni ramienia leżącego płasko na biurku. Po wykonaniu trzech zestawów ćwiczeń zapisywano spoczynkowe EMG – rozluźnione ramię leżące na biurku, pióro lub mysz trzymana w dłoni.

Rezultaty
Rezultaty wykazują, że tablet jest znacznie bardziej ergonomiczny niż mysz, a uczestnicy badań przekonali się, że nieznany” tablet wymagał podczas obsługi mniej wysiłku niż znana” mysz. Wykazane dzięki badaniu znaczne zmniejszenie napięcia mięśni podczas stosowania tabletu piórkowego jest podstawą zalecenia użytkownikom myszy komputerowej jej zmiany na tablet – niezależnie od tego czy występują u nich objawy zespołu cieśni nadgarstka, czy też nie.

Naturalna pozycja dłoni i ramienia
fig_01 Piórka Wacoma pozwalają Ci trzymać dłoń w luźnym uścisku i pozycji eliminującej nienaturalne wykręcenie przedramienia. Już nie potrzeba wykręcać przedramienia z jego naturalnego położenia oraz napinać mięśni oraz ścięgien.
Żadnych powtórzeń ruchu i przeciążania tych samych mięśni
fig_02 Używanie piórka oznacza, mięśnie Twoich palców, dłoni i barku są używane równomiernie. W większości myszy komputerowych te same mięśnie palców, dłoni i barku są używane nierównomiernie i spoczywają w tej samej pozycji przez dłuższy czas.
Pełna kontrola przy minimum wysiłku
fig_03 Absolutna pozycja oznacza, że obszar roboczy tabletu jest automatycznie dopasowywany do rozmiaru Twojego ekranu co pozwala Ci na kontrolowanie wszystkiego co znajduje się na ekranie monitora za pomocą kilku ruchów. Niepotrzebne napięcie mięśni palców, dłoni i ramienia zostają zredukowane.
Technologia Penabled
fig_04 Tylko piórka Wacoma są bezprzewodowe oraz bezbateryjne co oznacza optymalną wagę i balans przy minimum napięcia mięśni.
W pełni konfigurowalne
fig_05 Produkty Wacoma mogą być łatwo dostosowywane do odpowiednich zadań czy potrzeb użytkownika. Przyciskom można przypisać odpowiednie funkcje wliczając w to naciśnięcie lewego klawisza myszy, prawego klawisza myszy, podwójne kliknięcie czy nawet zaprogramować klawisze skrótu.
To wszystko umożliwia użytkownikowi szeroką gamę możliwości pracy na komputerze.